Ustrzyki Dolne
Ustrzyki Dolne - stolica polskich bieszczad.
Zabytki
Barokowe Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych-Jasieniu z 1740 r. oraz cmentarz rzymskokatolicki z końca XIX wieku. Neogotycki kościół rzymskokatolicki Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z lat 1909–1911 wraz z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem z II poł. XVII wieku. Murowana dawna cerkiew na Strwiążyku (obecnie przy ulicy Strwiążyk) z 1831 r. Murowana cerkiew greckokatolicka Zaśnięcia Matki Bożej z 1874 r. Dzwony z tej cerkwi w 1939 r. w obawie przed sekwestrem wojennym zostały zakopane, a po 1951 r. wykopane i zarekwirowane przez władze PRL. Budynek dawnej synagogi z ok. 1870 r. oraz zabytkowy cmentarz żydowski (założony w XVIII wieku). Stacja kolejowa z 1872 r.
Sport i rekreacja
Ustrzyki Dolne mają najbardziej rozbudowaną infrastrukturę narciarską w woj. podkarpackim, dlatego nazywane są często zimową stolicą tego województwa.
Stacja Narciarska Gromadzyń. Stacja Narciarska Laworta wyciąg orczykowy na Małym Królu: o długości 200 m trasy biegowe na górze Żuków, posiadające homologację FIS o łącznej długości ok. 10 kmPrzy ulicy Gombrowicza znajduje się kompleks basenowo-rekreacyjny z krytą pływalnią, basenem zewnętrznym, sauną, siłownią, kortami tenisowymi, boiskami do siatkówki.
Muzea
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego Muzeum Młynarstwa i Wsi oraz Izba RegionalnaSzlaki turystyczne
Szlaki spacerowe[edytuj
– ze stacji PKP, przez szczyty Kiń i Orlik do Jasienia, – z Rynku, przez szczyt Małego Króla, źródła Strwiąża, Kamienną Lawortę do Rynku, – ze stacji PKP, przez szczyt Gromadzyń, sanktuarium w Jasieniu do stacji PKP, – ze szczytu Małego Króla na szczyt Kamiennej Laworty, – z Rynku na cmentarz żydowski. Korona Ustrzyckich Gór: Kamienna Laworta, Mały Król, Holica, Gromadzyń, Orlik.Szlaki piesze
– niebieski szlak turystyczny Rzeszów – Grybów.